Svētdiena, 18. februāris, 2018
Kintija, Kora
Laika ziņas           +C
Vēja virziens       Vēja ātrums m/s 

0

Jāmeklē kompromiss ar arhitektiem

13. oktobris, 2016. gads 29 Foto(1)

Foto: Aivars Vētrājs     Raksta autors: Inguna Spuleniece

Kas svarīgāks – iedzīvotāju un tūristu vēlmes vai pilsētas arhitektu redzējums par vecpilsētu? Šis jautājums vakar raisīja asas deputātu diskusijas Kuldīgas novada domes attīstības komitejā. Dienas kārtībā bija vairāki tūrisma komisijā jau pārrunāti jautājumi, kurus vēl skatīs vecpilsētas komisija.

Vai vairs nav ceļā uz UNESCO?


Kopš vecā rātsnama atjaunošanas pie tā vairs neatrodas plāksne, kas apliecina Kuldīgas vecpilsētas ceļu uz UNESCO pasaules kultūras mantojuma sarakstu. Deputāts, Kuldīgas aktīvās atpūtas centra (KAAC) vadītājs Artis Gustovskis pastāstīja par vairāku gidu secinājumu: tūristi no Vācijas, arī Norvēģijas, pat vaicājot, vai virzība apturēta, ja par to vairs neliecinot nekas uzskatāms.

 

Informācija ar dažādiem Kuldīgas tituliem apvienota stikla plāksnē puķu dobē pie jaunā rātsnama.

 

Diemžēl šī vieta nekrīt acīs, tādēļ tūrisma komisija rosina informācijas plāksnes, arī par Ēvaldu Valteru, izlikt pie vecā rātsnama. Tās varētu novietot arī Liepājas ielā vai citur, veidojot slavas aleju līdzīgu tai, kas Liepājā mūziķiem.


Attīstības pārvaldes vadītājs Gints Preiss atgādināja, ka tas jau pārrunāts, kad projektēta Alekšupītes promenāde, – arhitekti iebilst pret saraibinātu vecpilsētu. Deputāte Baiba Mikāla bija citās domās: UNESCO nacionālajā mantojuma sarakstā Latvijā vienīgi Rīga un Kuldīga iekļautas kā pilsētbūvniecības piemineklis, tādēļ ir iemesls lepoties.


„Mēs domē ejam kā kuģis uz priekšu, neklausoties, ko runā cilvēki – ko viņi grib,”

 

A.Gustovskis bija nemierā. „Vecpilsētas komisija arī strūklakas vietā gribēja puķu dobi. Pamēģiniet tagad cilvēkiem pateikt, ka strūklaku novāksim! Ārzemēs, kaut ko projektējot, skatās, kur cilvēki iet, kur brauc, kādas viņu vajadzības, tikai pēc tam tur projektē veloceliņus, taciņas, veikaliņus.”


Domes priekšsēdes vietnieks Aleksandrs Lange bilda, ka iedzīvotāju un tūrisma speciālistu viedoklī arhitektiem būtu jāieklausās. Kā piemērs tika minēta hercoga Jēkaba pieminekļa Teleports vieta – viņaprāt, līdz tam nonākot labi ja ceturtā daļa tūristu.

 Centrā vai ārpus tā


Otrs strīdīgais objekts ir interaktīvs informatīvais stends, kurā būtu gan karte, gan ziņas par viesnīcām, ēdināšanas uzņēmumiem, muzejiem un citiem objektiem, kas vajadzīgi tūristam, tā aizstājot KAAC ārpus darba laika. Izmērs varētu būt metrs reiz divi, iepriekš paredzētā vieta – Pārventā pie kafejnīcas Pīlādzītis. Pēc tūrisma speciālistu domām,

 

stendam jāatrodas tuvāk centram, jo pie Pīlādzīša koncentrējas no Rīgas puses atbraukušie.

 

 
G.Preiss deputātiem jautāja, vai viņi spēj Rātslaukumā iedomāties lielu, izgaismotu multimediālu stendu. Deputāti prātoja, ka arī tas jālemj vecpilsētas komisijai, tomēr būtu labi, ja stends atrastos tuvāk centram.


Deputāte Brigita Freija rosināja, ka KAAC varētu strādāt sestdienās arī ziemā, jo teju katram kuldīdzniekam nācies brīvdienās piestrādāt par gidu atbraukušajiem draugiem vai draugu draugiem.

 

 

Attēlā: Plāksne, uz kuras rakstīts, kādas nominācijas Kuldīga saņēmusi, atrodas puķu dobē pie domes jeb jaunā rātsnama, tūristu neievērota.

Galerija

Puteklis 14. oktobris, 2016. gads / 11:59
Alekšupīte un strūklakas vidi pilsētā padara dzīvīgu un karstajās dienās vismaz redz, ka pilsētā vēl arī bērni ir palikuši :) Tā info plāksne gan ir noslēpta ļoti dziļi, bieži eju garām, nebiju ievērojis

dite 15. oktobris, 2016. gads / 20:09
Izgaismoto multimediālo stendu var likt pie bibliotēkas. Gan iederēsies, gan centram tuvu... Kāpēc jāizdomā problēmas tur, kur to nav?

Obana 16. oktobris, 2016. gads / 16:56
Vajadzētu pilsētā likumu ieviest - ka jāklanās visu tūristu un iebraucēju priekšā. Un vispār - varētu pamatiedzīvotāji rāpot uz ceļiem - lai varētu atpazīt tūristus. Šij pilsētā - TŪRISTS i svēts. Oi atvainojos - Ingstante un tūrists i svēti. Pieminekli varētu uzcelt - Svētais tūrists nes uz rokām Svēto Ingstanti un abiem svētais Nimbs virs galvām - un nevis katram savs Nimbs - bet uz abiem viens liels svēts Nimbs. (šādam piemineklim ziedotu visi - pat es)

like 16. oktobris, 2016. gads / 22:35
jow, šis komentārs reāli iespārda! super!

Rembo 17. oktobris, 2016. gads / 08:46
Obana, atkal žultsakmeņu lēkme?:)) Vai nav tā, ka, ja neko neražojam, tad tūrisms ir viens no līdzekļu ieplūšanas veidiem pilsētas ekonomikā?

Obana 18. oktobris, 2016. gads / 08:06
Tak neļauj ražot - par ražotnes ienākšanu pilsētā - tiek pieprasīti mega %. Pat lielāki % kā blakus lielpilētā. Nežēlīga apetīte tantei & co.

jurka 19. oktobris, 2016. gads / 08:26
Ļoti gribētos paskatīties uz Obamu. Nu ko var tupi d...rst. Kāda apetīte? Kas prasa kam prasījis.Ko var muldēt. Pilsēta jebkuru sagaida ar atplestām rokā.

Obana 19. oktobris, 2016. gads / 19:23
Inga - beidz tēlot Jurku.

AK 14. novembris, 2016. gads / 03:16
Jāatzīst ka interesants piedāvājums:) Dzīru gājiens rāpojot būtu labais:)

Obana 19. oktobris, 2016. gads / 19:27
Obana - pilsētai jauns sauklis (moto, devīze)? "Atplesto roku pilsēta"........

Frīdis 26. oktobris, 2016. gads / 22:26
Trakākais šajā visā ir būvspeciālisti !!! Speciālisti kuri savā dzīvē paši neko nav uzcēluši. Likumus nezin. Arhitekta diploms kaut kā sagrābstīts , arhitekta zināšanas ir ļoti apšaubāmas!(piem būvinspektors un tmll.)Vieta domē ir silta !!! Nu lūk, šādi "speciālisti" ir vislielākās bremzes Kuldīgas vecpilsētas attīstībā ! Ne viens vien , dēļ tādiem , ir atmetis ar roku domai , kaut ko atjaunot vai radīt Kuldīgā!

Pumpa 27. oktobris, 2016. gads / 20:45
Man baigi nepatīk, ka rātslaukumā nojauca trepītes pie puķu veikala un likvidēja visu to mazo jaukumu ar sētiņu un koku, kas tur bija. Un otra vieta aiz strūklakas bija kalnu priede un piemiņas sols. Tagad plika stāvvieta. Bet ar būvniecību gan nekādu problēmu nav. Mūs pat atbalsta, jo restaurējam vecu māju. Par būvvaldi var izteikties slikti tikai tas, kurš nav saskāries ar Rīgas un Jūrmalas būvvaldēm. Kuldīgā ir paradīzes būvvalde.

Pumpa 27. oktobris, 2016. gads / 20:53
Kuldīga jauka pilsēta, bet vietējo Obanu arī ir daudz.

Obana 1. novembris, 2016. gads / 18:49
Obana nav vietējais. Obana tagad ir īrs un vīrs. Un Obaniņas jau ir mazās īrietītes. Vairosimies Īrijai!

Vietējais 29. oktobris, 2016. gads / 11:47
Pašvaldībai jau nav ne vainas. Tikai tur sēž speciālisti kas spriež pēc personīgās pieredzes un apmibīcijām. Man nepatīk šo neatļaujam.

Pumpa 30. oktobris, 2016. gads / 21:17
Tā arī pateica- neatļausim, jo mums vienkārši nepatīk?

Frīdis 29. oktobris, 2016. gads / 22:40
Baznīcas iela 30. Piederošs Kuldīgas domei. Labs piemērs mūsu Kuldīgas arhitektiem, to spējām, un birokrātijas visuvarenībai. Cik ilgi var marinēt remontējamu ēku? Cik ilgs laiks paiet kamēr pārvar birokrātiskus šķēršļus lai sāktu tur vispār kaut ko darīt ? Cik tas nemaksā ? Kur te veselais saprāts ? Kā lai nenolaižas rokas tāda vājprāta priekšā ! It kā vienkārša ēka un vienkārša konstrukcija, kuru sen cēluši parasti celtnieki, varbūt ar pāris klašu izglītību. Bet lai tagad tur ko atjaunotu , ir pilnīgs murgs ! Vesela armija "spečuku" to kontrolē ! Ne tas koks tur tāds tagad piemeklēts , ne tā izzāģēts , ne tajā izmērā , ne tā apstrādāts, ne tajā krāsā....un tmll - murgs ! Tad ko lai līdzīgā situācijā dara privātā sektora īpašnieks ?

Pumpa 30. oktobris, 2016. gads / 21:08
Privātis lai piemeklē vajadzīgo koku, izzāģē tā kā pienākas un nokrāso ar tādu krāsu, kā vajag. Un, kāds gan murgs ir ievērot prasības? Kāpēc vienmēr jātirinās pretī? Nekas slikts tai ēkai nav noticis.

Frīdis 30. oktobris, 2016. gads / 22:31
Arhitektei Pumpai ! Redzi - ir liela atšķirība - ārkārtīgi liela ! Dome var rīkoties ar nodokļu maksātāju naudu , ka vien ienāk prātā! Arī to tērēt pilnīgi bezjēdzīgi - arī apieties ar to kā ar dubļiem ! Bet privātai personai tās naudinas ir tik cik ir ! Viens nepārdomāts solis un kreditori apraksta īpašumu. Es kā nodokļu maksātājs esmu tiesīgs zināt - kur paliek mani maksātie nodokļi . Bet cik izmaksās Baznīcas 30 atjaunošana , to redz man neviens neteiks ! Neteiks ari cik izmaksā tautai birokrātija šajā pasākumā! Privātais celtnieks neko tamlīdzīgu nevar atļauties !

Pumpa- nearchitekts 31. oktobris, 2016. gads / 20:32
Nedzīvojiet akmenslaikmetā- parakājaties internetā. Tas ir publiskais iepirkums un rezultāts ir publiski pieejams. Protams nebūs izlīmēts uz afišu stabiem. Es atradu. Nu, cipars diezgan iespaidīgs. Ja atrēķina PVN un sociālos nodokļus no algām, tad jau pieņemamāks. Privātajam tā laime lielāko daļu darīt ar kreisajiem strādniekiem un kreisajiem materiāliem, sanāk vēl lētāk.

Frīdis 2. novembris, 2016. gads / 10:45
Tas vis būtu skaisti , var atrast lētākus materiālus, tad kreisos strādniekus un tmll. Bet vai privātais var atrast kreiso birokrātisko aparātu ? Lai privātais legāli piebūvētu savai privātmājai tualeti 2x2m tad tikai birokrātiskās izmaksas vien var sasniegt ciparu 2500 eiro ! Vai tas ir normāli ? Varbūt gudrīte Pumpa te var ko ieteikt. Vai šī parazītiskā aparāta apetīte nebūtu tā ka par lielu ?

Pumpa 2. novembris, 2016. gads / 23:07
Otra iespēja ir par velti pārvērst pilsētu par šanhaju, kad katrs būvē savu būdiņu pēc savas saprašanas. Nu tā jau ir, ka arhitekta darbs maksā vairāk ne kā humpalu bikses. Būvēšana šika lieta, ne katrs to var. Ja nesanāk tuptūzis ārā, jābūvē iekšā.

Frīdis 3. novembris, 2016. gads / 09:16
Ā re če ....nu gluži kā tajā tautas dziesmā - vecenīte tupus rāpus, sargā savus aparātus ! Kad ķeras klāt birokrātiskajam aparātam, tā maciņiem - tas sāk brēkt! Apbrīnojama ir tā alkatība , izdzīvošanas spējas, pašaizsardzības instinkti ...un tmll. Neko nesaku - arhitekta projektu un pilsētas būvvaldes apstiprinājumu tam, vajag. Bet tas no visām papīru izmaksām ir tikai ap 15% ....lielākā daļa no tām, ap 70% ir nekaunīgi uzskrūvētas. Un te neviens neko negrasas mainīt! Tuptūža papiru izmaksas 3x pārsniedz pašas būvizmaksas ! Vai tas ir normāli ?

Pumpa 3. novembris, 2016. gads / 21:27
Nu jau galīgi nav skaidrs, kas tās par tik milzīgām birokrātiskām izmaksām jums sanākušas, pat ja būtu priekš atejas jāizstrādā detaļplanojums. Topogrāfija un ģeoloģija jau arī nav tik baisi dārgas. P.S. Ja ģeoloģiskā izpēte ir bijusi blakus gruntsgabalos, to var izmantot, ja nē, būsiet pirmais ēzelis.

Diāna 7. novembris, 2016. gads / 14:07
Lasu un brīnos...Vienam viss ir baigi lēti, gan topogrāfijas, gan ģeoloģija...Jā , citam bikses firmas veikalā arī ir pašsaprotama lieta, bet citam pat humpalos ir dārgi...Kā ir ar līdzsvaru un saprāta robežām?? Vai tiešām jābūt tādām knīpstangām un katra sija jānosaka? Tā jau vairs nav būvniecība, bet gan mērīšanās ar....., birokrārija...Drīz vien ofisos sēdēs 15 gudrie , kas zīmēs atbilstošus papīrus un objektā stāvēs viens nelaimīgais Vasja, kas mēģinās visu to dzīvē realizēt...

Pumpa 7. novembris, 2016. gads / 19:34
Ne jau nu lēti nekā, bet 2500 eiro (kā viens apjukušais te apgalvoja) jau nu gan nemaksā. Un bikses pieminēju, jo iepērkos humpalā un ir tāda nojauta, ka arhitekta darbs maksā vairāk. Iespējams, ka pat tik, cik zīmolu bikses. A, kas labs no paviršības celtniecībā? Ja Vasja ir nelaimīgs, lai iet uz stroiku, nav ko pa restaurācīju mocīties.

Frīdis 15. novembris, 2016. gads / 23:23
Vai var prasīt suteneram apkarot prostitūciju? Vai var mūsu valdībai prasīt ierobežot korupciju ? Ar ko mūsu novada Pumpveidīgie arhitekti ir labāki par iepriekšminētajiem ? Nenormāla birokrātija celtniecības lietās ! Hroniska iepirkumu noteikumu pārkāpšana. Viens otrs domes spečuks tur nonācis caur radiņiem , caur blatiņiem , bet būtībā nekam nederīgi. Vai tādi Pumpveidīgie paši ir kādreiz dzīvē ko uzcēluši? Bet par naudu ir gatavi dejot jebkuru tango ! Nekā svēta. Kompromisi? Nauda dara brīnumu lietas.....

Pumpa 17. novembris, 2016. gads / 12:58
Nu ko tu padarīsi izcilam vaimanulogam. Vaimanas plūst spēcīgi un neapturami.

bertina 2. janvāris, 2018. gads / 23:31
visiem jusu aizdevuma un finansejuma vajadzibam no 5000 eiro lidz 150,000000 eiro Ludzu, sazinieties ar mums, izmantojot musu e-pasta adresi: servicepeakgroup@hotmail.com, lai iegutu vairak informacijas PALDIES

Lapas

Komentē