Svētdiena, 18. februāris, 2018
Kintija, Kora
Laika ziņas           +C
Vēja virziens       Vēja ātrums m/s 

0

Kāpēc Rudbāržos jāceļ apkures maksa?

9. septembris, 2016. gads 17

Foto: Daina Tāfelberga     Raksta autors: Daina Tāfelberga

Laikā, kad gāzes cenas samazināšanās dēļ daudziem centralizētas siltumapgādes lietotājiem ir cerības, ka apkure būs lētāka, SIA Skrundas komunālā saimniecība (SKS) Rudbāržos grasās tarifu ievērojami paaugstināt.

Pie lielajiem nebūs


Kaut gan tas jau nolemts un to akceptējusi arī daļa novada domes deputātu, iedzīvotāji tika aicināti uz sapulci, lai situāciju izskaidrotu un runātu, kā novērst siltuma zudumu, jo tas ir vienīgais, kā neradīt lielus rēķinus. Vispirms SKS valdes pārstāve Guna Skrebele prezentēja uzņēmuma sagatavoto pārskatu par dzīvojamo fondu: cik dzīvokļu privatizēts, cik pieder pašvaldībai (lielākā daļa), kāds ir mājas uzkrājums un parādi (no 400 eiro līdz vairākiem tūkstošiem), kas steidzami remontējams, cik MWh siltuma katrā ēkā patērēts un kā šī summa sadalīta pa kvadrātmetriem.


Apkures tarifam ir divas daļas. Mainīgā atkarīga no dabasgāzes iepirkuma cenas, un gala maksu ik mēnesi nosaka Latvijas gāze pa grupām, kas sadalītas pēc gada patēriņa. SKS ir mazo patērētāju grupā (126–1260 m3), parasti tiekot iepirkts ap 560 m3.

Lielākiem patērētājiem par gāzi jāmaksā mazāk,

bet uzņēmuma vadība šaubās, vai mazais novads kādreiz šīs grupas robežu pārsniegs. Drīzāk otrādi, jo patēriņš samazinās, uz to vedina arī energoefektivitātes pasākumi. Maijā Skrundas grupai gāzes cena bija nepilni 242 eiro/tūkst. m3.

 

Ar mīnusa zīmi


Savukārt nemainīgo tarifa daļu veido uzņēmuma izmaksas par siltumapgādi, tostarp alga un citi administrācijas izdevumi. Līdz šim Skrundai nemainīgās izmaksas bija 21,68 eiro MWh mēnesī, Rudbāržiem – 15,64 eiro, kā to 2009. gadā apstiprinājuši deputāti. „Ir pagājis ilgs laiks, un daudz mainījies,” teica G.Skrebele.

Bez emocijām, tikai matemātiski pārskatot izdevumus, redzams, ka siltumapgādei ir liela mīnusa zīme.

Vēl līdz pagājušā gada rudenim Skrundā pakalpojums tika sniegts ar plusa zīmi, un tas nosedza zaudējumus Rudbāržos. Taču apkures sezonas beigās tā vairs nebija, tāpēc ierosināts nemainīgo daļu vienādot.”

 

Vajadzētu energoauditu


Pēc domes sēdē apstiprinātās tarifa aprēķinu metodikas arī Skrundā būs paaugstinājums par nepilnu eiro – līdz 22,21 eiro par MWh mēnesī. Rudbāržnieki izlīdzināšanu jutīs krasāk. Deputāts Ivars Grundmanis gan piebilda: tas nenozīmē, ka rēķinam automātiski tiks pieskaitīti gandrīz septiņi eiro, jo maksa atkarīga no patērētā siltuma.

Kopā ar pievienotās vērtības nodokli rēķins katram dzīvoklim palielināsies par 11%.


Pirms dažiem gadiem ierosinātā koģenerācijas stacijas ideja noraidīta, jo tik mazam patērētāju skaitam būvniecības izmaksas būtu nesamērīgas. Meklējot iespējas, kā siltumu taupīt, SKS speciālisti pārbaudījuši mājas, taču precīzākam atzinumam vajadzīgs energoaudits. To var izdarīt vēlā rudenī, un tas maksā 350–700 eiro atkarībā no ēkas platības.

 

Turpina emigrēt


Rudbāržnieks un deputāts Ainārs Piļeckis iebilda, ka neesot korekti izmaksas summēt, jo Skrundā siltumapgādes sistēma ir nolietota, bet Rudbāržos – pilnībā atjaunota. Arī energoaudits pagasta mājām jau esot bijis. Lai gan tas noticis pirms dažiem gadiem, lietas būtība nemainās, jo nauda maksāta. G.Skrebele gan teicās, ka tādus dokumentus neesot redzējusi.


Vēl deputāts norādīja, ka gāzes cena jau labu laiku krītas zem tarifa, par to vairākkārt rakstīts gan SKS, gan pašvaldībai, bet atbilde joprojām nav saņemta. „Kur palika starpība starp pazemināto gāzes iepirkuma cenu un iedzīvotājiem noteikto samaksu par megavatstundu?” jautāja deputāts. „Aizgāja jūsu mīnusa zīmes dzēšanā,” atbildēja G.Skrebele. Arī iedzīvotāji bija neizpratnē. Kā norādīja Didzis Pilskungs, gāzes apkures lietotājiem Latvijā ir tarifa pazeminājums par 15%, bet rudbāržniekiem – sadārdzinājums par 11%. Diez vai pensionāri – lielākā daļa iedzīvotāju – to spēšot samaksāt, jo darbspējīgās ģimenes turpina no pagasta emigrēt.

 

Vainīgas caurās mājas


Pēc pusstundu ilgas neauglīgas diskusijas uzņēmuma un pašvaldības pārstāvji atkārtoti uzsvēra, ka lielo starpību rada caurās mājas, un aicināja izteikties par energoefektivitātes pasākumiem. Viens no tiem – ēku siltināšana. Tad rēķini varētu kļūt par kādiem četriem eiro mēnesī mazāki, pat gadus 15 maksājot kredītu, provizoriski rēķināja domes priekšsēde Loreta Robežniece. Bijušais SKS vadītājs Aivars Rudzroga, tiesa, konkrētus skaitļus neminot, apstiprināja, ka ieguldījumi siltināšanā atmaksājas. Turklāt esot pēdējais brīdis to darīt, lai saņemtu Eiropas atbalstu. Taču vajag, lai par to nobalso vairāk nekā puse dzīvokļu īpašnieku. Par to vēl tiks runāts katras mājas kopsapulcē.

 

Attēlā:

„Jo vairāk siltuma jāražo, jo vairāk par to jāmaksā. Starpību noēd jūsu caurās mājas,” tā sapulcē Rudbāržos Skrundas komunālās saimniecības valdes pārstāve Guna Skrebele skaidroja tarifa paaugstinājumu.

komendante. 12. septembris, 2016. gads / 12:55
Starpību noēd "jūsu caurās mājas",un "algas",un "administrācijas Izdevumi""...

nikns suns 13. septembris, 2016. gads / 09:07
Labs arguments -cauras mājas kaut ko tik tizlīgi stulbu neesmu dzirdējis,varbūt vajadzētu samazināt to jūsu šaraškina kantora dāmas,kuras tāpat darba laikā ķemmē bodes Skrundā

komendante. 13. septembris, 2016. gads / 11:04
Par to jau es arī rakstīju savā komentārā-"caurās mājas",jāsmejas,tas bija sarkasms no manas puses ""nikno sun"!Bet ,ja tā no sirds-skumji,bezgala skumji par Skrundas novadā notiekošo.

Didzis 12. septembris, 2016. gads / 18:16
Ja ir pa lietu atbalstītu, bet ja stāv cilvēks man acu priekšā un stāsta pilnīgas muļķības tad man vienkārši nav ko teikt. Ir viegli runāt ja nedzīvo komunālajā mājā un alga tiek rakstīta ar trīs nullēm, turklāt arī to maksājam mēs no savas naudiņas tāpēc tie rēķini tik lieli. Tik sameklējiet tos cilvēkus, kas par to maksās jo arī es laižos prom un ticiet man pēc gada ir vēlēšanas un manu balsi un daudzu citu jums laikam neredzēt. Uz rezēšanos Skrunda!!!

Anita 13. septembris, 2016. gads / 13:15
Tava balss arī viņiem neinteresē, jo ieliks, vai ielīdīs ti un tā!

Viliitis 12. septembris, 2016. gads / 22:14
Sunji.. Tur jau driiz nebuus vairs kas vsp kko maksaa.. Apreekjinaatu videejo vecumu rudbaarzhos.. Driiz tas ciems izchabees.. Visi izbraukushi.. Visi speejiigie..

nikns suns 13. septembris, 2016. gads / 09:01
Piekrītu Didzim,cik ilgi dirsināsiet cilvēkus,vienīgais kas atliek tagad cieņā būs dzīvokļi ar malkas apkuri ,lai vai kā bet lētāk mazliet sanāks Bet ko brīnīties-skola arī driz paliks tukša-likvidēs,37 bērni ....pagasts paliks tukš -SPOKU CIEMATS

the litch 13. septembris, 2016. gads / 22:01
Eu, bet ko? Jums siltumu par velti padot vai piemaksāt, lai jūs paliktu dzīvot tajā ciematā? Lietas notiek tā, kā tās notiek. Lauki izmirst un Kuldīga /Skrunda, tāpat. Ja cilvēkam šeit nav, ko darīt - lūdzu - biļete uz Rīgu maksā mazāk kā 10€. Ja prāts par īsu, lai nopelnītu iekš LV, tad Ryanair uz UK, tomēr, būs dārgāk...

komendante. 14. septembris, 2016. gads / 11:24
Nejauc p...u ar plaušām.

Didzis 18. septembris, 2016. gads / 13:57
Neiet runa vai par velti, bet kāpēc visā valstī kurinot to pašu gāzi maksa samazinās a te liek klāt. Un kur ir kaut viens aprēķins par zudumiem nekā jau viņiem nav ko uzrādīt. Un strādā tur tiešām cilvēki kas tikai ar radu palīdzību tiek tas pats domē savējie savējos stutē.

komendante. 19. septembris, 2016. gads / 14:04
Tieši tā,Didzi un ne savādāk.Ir jāsaprot ierēdniecībā strādājošajiem(vairākumam),ka viņi strādā mums,tas nav viņu personīgais kambaris,maks,vai ķeša pa kuru šeptēt. Kā nesen teica vācietis,kurš "Metālapstrādi" nopirka-bērnības,rotaļu,smilškastes draugi un būšanas mums ir ļoti cieņā valsts pārvaldē un aparātā strādājošajiem,Tā nu viš i.Skumji.

garprātis 14. oktobris, 2016. gads / 15:46
Litch, palasot tavus komentārus, bieži vien šķiet, ka esi viens no pašvaldības kantoros sēdošajiem liekēžiem, kuriem apsīkst slaucamo resursu, tādēļ aizbraucēji jāsauc par muļķiem. :) Ne jau tie ir muļķi, kuri dodas prom no šīs banānijas, bet gan tie, kuri sava stulbuma un smieklīgā patriotisma pēc grūž 100 rešņiem rīklē savu grūti pelnīto naudu. Man nevajadzēja doties uz UK vai Vāciju, lai dzīvotu labi. Apmetos tepat, pie brāļiem lietuviešiem. Savā nozarē LT pelnu tieši par 500EUR (neto) vairāk, nekā LV banānijā, kur pildīju visus tos pašus pienākumus, kurus tagad pildu LT. Vēl skumjāk priekš LV ir tas, ka LT pelnot stipri vairāk es par dzīvošanu maksāju mazāk, īres, komunālo pak. un pārtikas cenas ir zemākas. Ak, es tak esmu muļķis.

the litch 24. oktobris, 2016. gads / 19:56
Garprāti, kaut nu tā būtu... Pašvaldības kantoros būtu vienkārši un silti. Bet, muļķi ir un paliek muļķi, lai es kur strādātu ;)

komendante. 25. oktobris, 2016. gads / 10:57
Garprātis labi pateica,tevi "the litch",kā lai saka-zaģela za živoje,tā mēdz būt,ja taisnību pasaka.

komendante. 27. oktobris, 2016. gads / 15:11
Jāceļ apkures maksa,jāceļ,jo zeķbiksēm naudu vajag.

Lelde 4. novembris, 2016. gads / 13:53
Bijāt jau ārā? Skaisti, šorīt, vai ne? Ziemas riepas jau uzliki? Siltie zābaki ar neslīdošu zoli? Brokastis paēdi? Un kā ar rīta kafiju darbā? Ir? Tev viss lieliski! Vai tomēr kaut kas tā kā trūkst? Ko tu darītu, ja vinnētu 200 miljonus eiro? Vai spēj iztēloties savu dzīvi pēc tam? Dod sev iespēju pārvērst savu dzīvi sapnī, noķer savu veiksmi! Brīdī, kad sērfo uz veiksmes viļņa, neatslābsti, turpini kustēties - reģistrējies, paņem savu Džekpotu un piepildi savas dziļākās vēlmes: http://ej.uz/777dzekpots

bertina 2. janvāris, 2018. gads / 23:32
Ludzu, sazinieties ar mums, lai iegutu plašaku informaciju, izmantojot musu e-pasta Adresi: servicepeakgroup@hotmail.com , par visam jusu vajadzibam aizdevumu un finansešanas sakot no 5000 € ir 150.000000 eiro

Lapas

Komentē