Svētdiena, 18. februāris, 2018
Kintija, Kora
Laika ziņas           +C
Vēja virziens       Vēja ātrums m/s 

0

Pie atmiņu ugunskura

20. janvāris, 2017. gads

Foto: Juris Lipsnis     Raksta autors: Juris Lipsnis

Lai pakavētos piedzīvotajā un pārrunātu 1991. gada janvāra barikāžu laiku, piektdien Alsungas pils pagalmā pie ugunskura pulcējās šo notikumu dalībnieki un viņu piederīgie, kā arī skolēni.

Pēc aptuvenām aplēsēm uz barikādēm Rīgā un Kuldīgā tolaik devušies vairāk nekā 70 alsundznieku, daļa gan nu jau aizsaulē.

 

Ar klusuma brīdi dalībnieki godināja to Latvijas patriotu piemiņu, kuri pirms 26 gadiem zaudēja dzīvību Vecrīgā, kā arī brāļus lietuviešus, kuri Viļņā naktī uz 13. janvāri gāja bojā no lodēm un zem tanku kāpurķēdēm.

 

Aivars Sokolovskis, tagad novada domes priekšsēdis, un Juris Jankovskis tolaik bija vieni no Latvijas Tautas frontes aktīvistiem un barikāžu aizstāvēšanas organizatoriem.

 

Viņi atcerējās gan 13. janvāra manifestāciju Daugavmalā, gan tai sekojošās dienas un naktis, kas pavadītas Vecrīgā pie Saeimas nama un Kuldīgas pievārtē, kur barikādes veidotas pie raidstacijas antenām Pelču pagastā.

 

J.Jankovskis uz manifestāciju devies ar mugursomu plecos, jo tikko bija izskanējis aicinājums palikt Rīgā un sākt veidot aizsardzības sistēmu ap svarīgākajām valsts iestādēm. „No Daugavmalas aizgāju līdz Pulvertornim, kas bija izsludināts par pulcēšanās vietu, bet tur tobrīd neviena nebija,” viņš atceras. „Todien atgriezos Alsungā kopā ar pārējiem, bet pēc tam sākām organizēt cilvēkus braucienam uz Kuldīgas raidstaciju – turp devāmies divās maiņās, katrā ap 15 cilvēku.”

 

Par 20. janvāra traģiskajiem notikumiem Juris uzzinājis, noskatoties reportāžu raidstacijas sarga namiņa televizorā, un drīz saņemts aicinājums pievienoties barikāžu aizstāvjiem Rīgā. Autobusus braucieniem uz Kuldīgu un Rīgu tolaik devis kolhozs Alsunga, izmantots arī kultūras nama autobusiņš.

 

Atceres pasākumā dalībnieki arī cienājās ar tēju, piekožot ugunskurā ceptas desiņas, savukārt folkloras kopas Suitu vīri un Suitu dūdenieki tikmēr sniedza nelielu priekšnesumu.

 

 

Attēlā:

Pie atceres ugunskura Alsungas pils pagalmā – gan janvāra barikāžu dalībnieki, gan vietējā jaunā paaudze. Atmiņās dalās domes priekšsēdis Aivars Sokolovskis un Zemessardzes veterāns Juris Jankovskis.

Komentē